Kendin Olmak

Hayat kendin olmaya karar verdiğinde güzelleşmeye başlar.

İnsanların çok sevdiği tavsiye, “kendin olmak”, çoğu zaman yanlış yorumlanır. Çalışmayı, öğrenmeyi ve değişimi sevmeyen insanlar kendin ol tavsiyesine sıkı sıkıya sarılırlar. İnsanların bu nasihati çok beğenmelerinin en büyük sebebi çaba göstermek, eğitim almak, kitap okumak, düşünmek, çok çalışmak yeni bir şeyler öğrenmek ve öğrendikleri şeyler karşısında gerektiğinde esneyebilmek gibi şeylere gerek kalmadan sadece kendileri olarak hiçbir şey yapmadan başarılı olacaklarını zannetmeleridir. İnsanlar kendin olma halini yanlış yorumlasalar da aslında kendin olmak doğru anlaşıldığında gayet basittir.

Kendin olma hali önce bireyin kendisini bulmasını sonra da varlığını daha iyi bir versiyona genişletmesini amaçlar. Birey bu amaca önce ne istediğini anlayıp sonrasında bunu uyguladığında ulaşır. Bu nedenle kendin olmak hayat boyu herkesten daha çok okumayı, çalışmayı ve düşünmeyi beraberinde getirir. Başka bir deyişle, birey öğrendikleri sayesinde hayatına verebileceği en iyi yönü kendi seçer, başkalarının en iyisi değil, kendi en iyisini seçer.

Tüm bunların özel bir çaba gerektirmeden, kendiliğinden olması sağlıklıdır. Çünkü kendin olmaya çalışmak, yani bunun için özel bir çaba göstermek, genelde yeni bir yapay kimlikle sonuçlanır. Özellikle kendine tam bir benlik inşa edememiş, kişilik bozukluğuna sahip bir bireyseniz, belli aralıklarla farklı kimlikler yaratmanız ve her seferinde bunu gerçek kendiniz zannetmeniz çok olasıdır.

Bir diğer önemli nokta ise öğrendiklerimiz karşısında esnemektir. Evet esnemez isek öğrendiklerimiz karşısında kırılırız. Esnemeye direnç gösteren insan, yeni şeyler öğrenmemek için beynine blokaj koyar. Bunun sonucunda değişime karşı saldırıda bulunur ve çoğu zaman öğrendiklerini hayatında uygulayamaz.

İnsan hayatına başarı, denge ve güzellik katan kendin olma hali kişinin kendisi olmaya karar vermesiyle başlar ve yaşadığı sürece devam eder.

Hani Coco Chanel de demiş ya “Güzellik, kendin olmaya karar verdiğin anda başlar.” aynen öyle.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir